Większość osób posiada ubezpieczenie zdrowotne, dzięki którym mogą korzystać z bezpłatnych świadczeń medycznych. Warto jednak pamiętać, że niektóre świadczenia pacjent musi opłacić sam. Dotyczy to m.in. szczepień, które nie znajdują się w obowiązkowym kalendarzu szczepień. Za szczepienia zapłacą m.in. turyści, którzy chcą zabezpieczyć się przed WZW A. Pełny koszt leczenia obowiązuje także w przypadku zabiegów chirurgii plastycznej. Obowiązuje to wówczas, gdy zabieg nie jest spowodowany np. wadą wrodzoną czy urazem. NFZ nie finansuje również takich zabiegów, jak akupresura, laseropunktura oraz operacja zmiany płci.

Część świadczeń również nie jest refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia. W przypadku leczenia schorzeń układu nerwowego, chorzy nie mogą domagać się finansowania niektórych sposobów leczenia. Przykładem jest leczenie zaburzeń smaku. Chorzy na stwardnienie rozsiane muszą samodzielnie zapłacić za komorę hiperbaryczną w sytuacji, gdy zechcą skorzystać z tej metody leczenia.

Ograniczenia dotyczą również niektórych zabiegów gałki ocznej. Są to m.in. stymulacja laserowa plamki żółtej. Takich ograniczeń jest znacznie więcej, dlatego do obowiązków pacjenta należy sprawdzenie, czy dane świadczenie jest w pełni refundowane ze środków publicznych. Taką informację mogą znaleźć w każdej placówce medycznej.

wzw typu a Engerix b