Z bezpłatnego leczenia sanatoryjnego może skorzystać każda osoba, która posiada ubezpieczenie zdrowotne. Warunkiem jest jednak taki stan zdrowia, który wymaga takiego sposobu leczenia. W jaki sposób zgłosić chęć wyjazdu do sanatorium?

Pierwszym krokiem jest udanie się do odpowiedniego lekarza, który posiada podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia. Warto o tym pamiętać, ponieważ koszt sanatorium nie zostanie sfinansowany w sytuacji, gdy skierowanie będzie pochodzić od lekarza, który prowadzi prywatną praktykę. Ponadto istotne są wyniki badań. Osoba dorosła musi dysponować kompletem takich badań, jak morfologia krwi, OB, ogólne badanie moczu, EKG, RTG klatki piersiowej. Istotne jest także rozpoznanie podstawowego schorzenia.

W przypadku dzieci komplet niezbędnych badań jest mniejszy. Obowiązkowo należy wykonać OB, morfologię krwi, badanie moczu oraz kału. Takie podanie jest następnie wysyłane do odpowiedniego oddziału NFZ. Na tej podstawie specjaliści decydują o skierowaniu pacjenta do sanatorium. Czas na podjęcie decyzji wynosi 30 dni. W niektórych przypadkach termin ten może być wydłużony o kolejne kilkanaście dni.

Engerix okresowa żółtaczka gilberta nie wymaga leczenia